Get More 4 Less

Is Buying In Bulk Saving You Money?

Is Buying In Bulk Saving You Money?

 

Is Buying In Bulk Saving You Money?

Is it worth buying in bulk?

 

There is not a “one answer fits all” on this subject. I shop stores such as Sam’s Club, Costco and BJ’S in hopes of saving more money like a lot of others. Buy more save more right? Not always. So is Buying in Bulk saving you money?  

I have spend a lot of time comparing prices to find out if we are saving money by buying in bulk. The question is: Are you Saving Money? 

This post contains affiliate link. Disclosure Policy

http://

While there are many products you can save money on when buying in bulk this isn’t always the case. You aren’t always getting a better price just because the packaging is bigger. There are some things you need to consider before buying in bulk.

  1.  What is the unit price for the item you are buying?
    Break it down and find out how much each item is going to be costing you. You may just figure out that you can get them cheaper at Wal-Mart or another grocery store in a smaller size.
  2. Will the products go bad or expire before they get used?
    If you end up throwing it out then you didn’t save money. Items like produce, sunscreen, ice cream or even condiments. Unless you have a huge family, you may not use that much mayo in a year before you have to throw it away. Fruits and Veggies go bad quickly so keep that in mind as well.
  3. Is this an impulse buy?
    Is this something your family uses weekly? Would this be on your list? Or are you just buying it because you get a lot for the money? You are wasting money if you buy it solely because you think it is a good value. If you don’t need it don’t buy it. Consider these things every time you pick up something to purchase. Even at a regular store you need to remind yourself that you do not need to buy something just because.are we getting a good deal?

    I Went To Social Media and Asked:

    “What products do you buy at Sam’s Club, Costco or BJ’s to save you money?”

    I was surprised by the amount of responses I got. I took notes and made a spread sheet of items that were the most popular and priced them at Sam’s and Wal-Mart both so we can all compare.

Also I want thank everyone who gave such wonderful information and for sharing with me. Your comments helped me so much in making the spread sheet below. I had to break everything down to “Unit Price” to get the most accurate numbers. 

 

Is Buying In Bulk Saving You Money

Let’s Compare :

Items Sams Club Price per Unit Wal-Mart Prices per unit
1 Boneless Skinless Chicken Breast $1.98/lb $1.99/lb
2 Pampers Swaddlers Size 3 $0.26 per diaper $0.24 per diaper
3 Tide Laundry Detergent $0.10 per oz $0.12 per load
4 Store Brand Bottled water $0.10 per bottle $0.06 per bottle
5 80/20 Ground Beef 10 lb roll $2.27/lb $1.99/lb
6 Store Brand Paper Towels $1.12 per roll $1.24 per roll
7 Store Brand Dish Tabs $0.10 per tab $0.11 per tab
8 Store Brand Whole Milk 1 Gal $3.19 per gal $2.83 per gal
9 Store Brand Stick butter $2.87/lb $2.98/lb
10 Strawberries $1.98/lb $1.48/lb
11 Lysol Toilet Cleaner $1.78 per bottle $1.65 per bottle
12 Srubbing Bubbles Cleaner $3.73 per can $2.72 per can
13 Cannon Ink 241 $24.78 ea $24.99 ea
14 Charmin Toilet Paper $1.08 per roll $0.53 per roll
15 Store Brand Eggs $0.07 per egg $0.05 per egg

Results:

As you can see, there are many products that will save you money buying in bulk. There are also several that may be costing you. You have you look at the difference in price. Then think about how much money you spend per year for your membership. Find out if you are really saving money after you figure in what you are spending and the membership fee.

http://Wal-Mart.com USA, LLC

There are so many ways to be getting products cheaper. Here are a just few ways.

Ways to Save More:

  •  Shop weekly ads
    Take a few minutes each week and look through your weekly ads. You may find that ground beef is on sale for less than  Sam’s or Costco. This goes for everything you use weekly. When you find something you use often on sale stock up on it. This allows you to have enough on hand until this item goes on sale again.
  • Coupons
    Most of the Membership stores do not accept manufacture coupons. For example let’s say you are brand loyal to Tide laundry detergent. Sure you can pay $21.48 for 225 oz ($0.10/oz) at Sam’s, but if you were to go buy it at Wal-Mart in the smaller bottles of 40 oz on sale for only $5.24 and you can use the $2 off one coupon from Sunday’s paper making it only $3.24, which mean you are only paying $.08 per oz. Buy a few bottles.
  • Zaycon Fresh
    My new favorite way to buy fresh meat! Seriously if you have never tried it you should! You will be pleasantly surprised at how much you will save.  Zaycon Fresh  offers fresh boneless skinless chicken breasts for only $1.69/lb. You order online, buy in bulk then pick it up somewhere close to your home. (I’ve noticed church parking lots are their typical pick up locations) Super easy and saves so much money!


    I love my Sam’s Club and am so glad to have a membership there. There is a list of things I buy there and love. If you are looking for more ways to save money check out 7 Meals for Under $50.

    What do you save money on at these store?

http://

 

Sign Up To Learn More Ways You Can Be Saving

* indicates required

Also if you are interested in hearing some other great women sharing how they save I highly recommend:

Crystal @ MoneySavingMom

Heather @ PassionforSavings

Cindy @ LivingRichWithCoupons

These three women have inspired me beyond belief. They all three are my go to’s when I need help finding inspiration, deals or just motivation on saving and becoming a better me in general.

 

You May Also Like:

Reasons to Switch Phone Service

Six Easy Ways To Save Without Clipping Coupons

 

 

 

 

 

 

 

 

Like and Share
Facebook
Facebook
GOOGLE
Pinterest
Pinterest
Instagram

15 Comments

  • Reply

    Magen

    October 2, 2017

    This is a great thing to consider. I mean why buy in bulk for the reason of saving money if it doesn’t save money.

    • Reply

      Tessa

      October 2, 2017

      Thanks! Yes the point is supposed to be to save money and if doesn’t do that then no need. Thanks for reading! 🙂

  • Reply

    therapistsneedtherapytoo

    October 2, 2017

    I love to save. Thanks for sharing this…

  • Reply

    ahealthysplashofhomemadee

    October 2, 2017

    We fall into the idea that bulk means savings. It pays off to watch ads and take a little time comparing prices. Living far away from a major chain store, I find myself checking ads to make sure it is worth the drive.

    • Reply

      Tessa

      October 2, 2017

      You are 100% right. It pays so much to just check and see what is on sale! Thanks for reading!

  • Reply

    Stephanie

    October 2, 2017

    That;s a great compare list to see what you save & where! Also, some good tips for saving more money. Thank you!

  • Reply

    msratliff

    October 2, 2017

    This is such a helpful post! I definitely don’t but in bulk a lot of things. I think our brains are wired that if we buy more quantity we are getting a deal out of it, when really we aren’t. Thanks for sharing!

    • Reply

      Tessa

      October 2, 2017

      Thank you so much for reading! I hope I was able to shine some light on somethings you can and cannot buy in bulk!

  • Reply

    itsloulouc

    October 15, 2017

    Great advice, and very informative x

  • Reply

    John Mulindi

    October 15, 2017

    Great personal finance tips.

  • Reply

    Anissa

    October 15, 2017

    I loved the comparison chart. I use both but leaning more towards Walmart these days. My kids are adults and hopefully moving soon🙄. No need for bulk food but I do like bulk toiletries and paper goods.

    • Reply

      Tessa

      October 15, 2017

      I am with you! I hate running out of paper products! Thanks for reading!

Leave a Reply