My Two Week Grocery Challenge

My Two Week Grocery Challenge

I have to really challenge myself this week. I wanted to share with you all the challenge I have made for myself. Because money is going to be tight for the next couple weeks I had to come up with My Two Week Grocery Challenge to keep myself in line. I want to share a little bit about our life with my readers to be able to have a better understanding of why I need this challenge.

Our Family’s Budget:

I will not claim to be financially stable at this point in our lives. What I will say is, we are trying. We are cutting costs, watching our money and making the most out of what we have. I love the idea of a much simpler life. That is why we have chosen to cut things out of our lives we no longer need.

(you can read Why We Ditched Cable Television )

I feel like it’s only fair that I am honest with my readers. So I have decided to let you in on what is going on in our lives with now. We try to pay our rent through January with out tax refund. This frees up that high monthly costs for us.

This past year we had car trouble around tax time as well as a couple other things we had to pay for. (It was a “when it rains it pours” kind of month…or two) This left us only being able to only pay rent until November. Well here we are end of October and Rent is due. We knew it would happen so we have to deal with it.

What this means for us is, we now have very little money to get by until next payday. Less than $350 if I am being honest. Can you live on $350 taking care of three kids for two weeks? I have to take groceries out of that $350 as well as gas and a couple other small things that will add up.

 

http://

 

My Challenge This week:

Buy Two Weeks Worth of Groceries For Only $125.00. This is going to take some planning. It will be tough, but I will do my best. With picky eaters you can imagine how much harder this will be for me. I am lucky I have lots of chicken I stocked up on while it was on sale!

With Chicken out-of-the-way I will need to fill in the blanks. Breakfast lunch and dinner as well as snacks. This includes, sides, drinks and ingredients I will need to make each meal. It’s a good thing I look for sale prices right?

My Plan:

My Two Week Grocery Challenge more4lesswithtess.com

  • Take note of everything I already have:

    This will allow me to not spend money on something I already have. Also allows me to plan around what is already in my kitchen, cutting my cost down. I plan to use a lot of what I have stocked up on in the past few months while great sales were going.

  • Make a Meal Plan:

    I need 13 breakfasts, lunches and dinners. I will write down and plan meals around what I have and what is on sale this week. This will require sticking to this plan. (I might through in a frozen pizza for a busy night)

  • Look for any Coupons:

    Though coupons for food are hard to come by, I will use whatever I can to keep my costs down.

 

  • Go Shopping:

    I will probably shop at a few different stores. No this will not cost me more in gas. I will actually save more in groceries that I did in gas by not paying full price for the items we will need. Stopping at several store allows you to take advantage of the sale prices. Let’s be honest, most are fairly close to one another anyway.


    Final Thoughts:

    So That is my goal this week. I will do my best to stick with it and keep my budget at $125.00 for two weeks of groceries. They reason I wrote this for my readers isn’t so anyone will feel bad for me, I wrote this for those of you who are also struggling to get by . You need to know that you are not alone, but it can be done! “If there is a will there is a way”

    Set goals, be honest with yourself and keep strong. Every single day we wake up can be a great day! (even on days we wake up hateful) Look for the good in all things!

    I want to Challenge all my readers to try giving yourself a goal on what you can spend in groceries. Let me know how you do. Comment pictures of your shopping trip and tell me how well you did! I love to see others doing well and saving money!

    You may also like:

    Amazing Deals On Meat At Zaycon Fresh

    7 Meals For Under $50

    Is Buying In Bulk Saving You Money?

    Please keep an eye out for My Two Week Grocery Challenge updates, pictures of what I bought, meal plan and final costs. Coming Soon!

    If you want to see it before anyone else sign up below to get my daily newsletter. ( I will never spam you or give your info out! I can’t Stand when people do it to me!)

    http://

     

     

    Get Updates On MY TWO WEEK GROCERY CHALLENGE! !

    * indicates required

Parmesan crusted chicken with provolone and bacon more4lesswithtess.com

Parmesan Crusted Chicken With Provolone And Bacon Recipe

14670794_1700345393625129_625724313776203668_n

First let me say, I have seen similar recipes but I do things a little differently. I love this Parmesan Crusted Chicken With Provolone And Bacon Recipe! My whole family loves it so much that it is almost always a weekly or Bi-weekly meal for my meal planning.

If you are like me and always looking for a great deal on chicken, check out my post Amazing Deals On Meat At Zaycon Fresh . This is a great way to stock your freezer with fresh meat so you are ready for weekly meals and planning. Plus the amount of money you save is awesome. 

Back to the Parmesan Crusted Chicken Recipe. This meal is pretty easy and really doesn’t take much time or skill. I am all about easy with three kids running around! I also have picky eaters and this recipe is a Go TO. Let’s get into how to make this delicious meal.

 

   Parmesan Crusted Chicken With             Provolone and Bacon Recipe

Here’s what you will need:

bacon-737245_640

  • 3 boneless skinless chicken breasts
  • 2-3 cups of Parmesan cheese ( I use Kraft graded )
  • Oil for frying (  I use either Olive oil or vegetable but It is up to you)
  • 1 tablespoon of garlic powder
  • 2 eggs
  • 2 tablespoons of milk
  • salt and pepper to taste
  • 3-4 slices of cooked and crumbled bacon
  • 3-4 slices of Provolone cheese (you could use any type of cheese)Parmesan Crusted Chicken with Provolone and bacon
    I feed at least five people when I cook.  So I always fillet my chicken. This allows three chicken breast to turn into 6 and it also makes thinner pieces.

    Step-by-step :

  • in a bowl mix eggs with milk

  • in another bowl mix Parmesan with garlic powder , salt and pepper
  • dip chicken first in egg mixture then in Parmesan mixture set aside
  • heat your pan to medium heat and add you oil. (you only need to coat the pan )
  • cook chicken for 2-3 minutes on each side
  • heat oven to 400 degrees
  • on a cookie sheet, line with aluminum foil and place a wire rack on top
  • place your chicken on the wire rack and bake for about 15 minutes (depends on the thickness of your chicken)
  • remove from over and add cheese and bacon
  • turn oven to broil and leave in for about 2-3 minutes or until cheese is melted
  • Serve and enjoy14670794_1700345393625129_625724313776203668_n
    I hope your family enjoys this recipe as much as mine does. Leave me a comment and let me know how yours turns out!

 

http://

 

You may also like:

7 Meals Under $50

 

7 meals for under $50 more4lesswithtess.com

7 Meals for Under $50

How I get 7 Meals For under $50

My family has had to discover and explore ways to save money on meals, like making 7 meals for under,$50. Let me be the first to say, it isn’t easy feeding five people on a tight budget! However, this can be done. One of the ways I have found to help the most is by meal planing. I know there are tons of bloggers who talk about meal planning. There is a reason so many of us talk about it, that’s because it WORKS!

When I first started looking into how much money I spend on groceries each month I realized there is no way we could survive spending that much for meals. I had to seriously re-evaluate everything I was doing wrong. (which seemed like everything) That was when I came across meal planning. Game changer for sure! So I want to share with you a sample of how I use meal planning and as a result, I save hundreds of dollars every month on groceries.

If you are new to saving please read Five Ways To Start SavingThis gives you simple ways to ease your way into saving money.

Here are 7 Meals Ideas For Under $50 

7 meals for under $50 more4lesswithtess.com


  1.  Spaghetti
    Noodles:  $1
    Pasta Sauce: $1.50
    Ground beef $1.99
    Bread $1.00
    Total : $5.50
  2. Chicken Pot (no) Pie
    2 cans of cream of chicken $2.00
    1 package of mixed frozen veggies $1.50
    2 cups of shredded chicken ( I buy bone-in chicken breasts on sale for $.79/lb cook, shred and freeze into 2 cup portions.,so you will have left over chicken) $3.00
    Biscuits $1.50 (or make your own to save more)
    Total: $8.00
  3. Chili
    1 Large can of Pinto beans ( I buy these at Aldi) $1.50
    3 small cans of tomato sauce (Aldi) $1.00
    Ground beef $1.99
    Shredded cheese $2.00
    Chili seasoning $1.00 (or make your own to save more)
    Total:$7.50
  4. Grilled Ham & Cheese Sandwiches 
    Deli Ham $3.00
    Bread 1.00
    Cheese slices $2.00
    Chips $2.00
    Total: $8.00
  5. Pan Fried Pork Chops
    5 Pork chops $5.00
    Mac and Cheese $1.00
    Total: $6.00
  6. Chicken Alfredo
    11 1/2 cups of shredded Chicken $.00 (remember you had left over from Chicken Pot (no pie so this will cost you nothing)
    Sauce $1.50
    Noodles $1.00
    Bread $1.00
    Total $3.50
  7. Breakfast Casserole
    Hasbrowns  $2.00
    Bacon $4.00
    Eggs $1.00 (you really just need one egg )
    Shredded Cheese $2.00
    Onion $1.00
    Total: $9.00

Total For All 7 meals : $47.50! Plus tax of course That means 7 meals for LESS than $50!

Most everything on this list you can buy at Wal-Mart. I did add a few select items that are cheaper at ALDI. You can make these meals even cheaper if you shop solely at ALDI. I wanted to give you an idea of what the cost would be if you did not go out of your way to find the cheapest price for all ingredients. Keep an eye out because I will be adding these recipes to my blog in the near future as I make them. For now you can also see  Homemade Cashew Chicken (no cashews) if you need another great recipe to add to your meal plan.

  “Have you started meal planning yet?”

 

http://                 

 

 

 

The Best Grocery Deals 9/28/16-10/4/16

I will say it again: These are just the items I found in my area (southwest Missouri) that I felt were a better offers than paying full-price. Every family is different and cooks and eats differently.  So keep that in mind if you do not see much of the things your family buys regularly. Please feel free to comment and let me know things you would be interested in seeing in the future. I will do my best to find the best deals for everyone. My whole goal is to give you the tools you need to save as much as you can. This allows you to get so much MORE 4 LESS. I also want to mention that if you see a good sale item that I missed please let me know and I will try to add it to the list. So here it is The Best Grocery Deals from 9/28/16 through 10/4/16:

  • Murfins:
    Bone-In Port Butt Roast $1.49/lb
    Seedless Grapes (red and green) $1.69/lb
    Kraft Dressing 3/$5
    Best Choice LG eggs (dozen) $.78
    Prego Pasta Sauce 2/$3 ($1/2 in 9/11/SS
    Quilted Northern Toilet Paper $2.99 ($.25/1 in 9/11/RP (will double)
    Jiffy Corn Muffin Mix 2/$1
    Jiffy Cake Mix $.69
    Jiffy Frosting Mix $.69
    Jiffy Pizza Crust Mix $.69
    Jiffy Blue Berry Muffin Mix $.69
    Jiffy Pie Crust mix $.69
    General Mills Cereal (select varieties) $1.99 (Printable HERE
    Farmland Bacon $2.99 ($1/2 in 9/11/RP
    Jonathan or Red Delicious Apples 3 lb bags 2/$4
    Large Green Peppers 2/$1


    Buy 8 Save $8 on Kraft (much buy 8 to get the prices listed below)
    Philadelphia cream cheese 8 oz bars $1.69 8 oz spread $1.49 (wyb 8)
    Kraft 8 oz Parmesan Cheese $$2.49 (wyb 8) ( $1/1 printable HERE)
    Kraft shredded 5-8 oz or Cubes 16 oz $1.69 ($2/2 16 OZ will work for cubes printable HERE)
    Kraft slices 12 oz $1.99


    Dole Salad or Coleslaw 10/ $10
    Green Giant 2 lb Carrots 10/$1o
    Fresh Crisp Sleeved Celery 10/$10
    Collard, Mustard or Turnip Greens 10/$10
    Mangos 10/$10
    Red Bell Peppers 10/$10
    Fresh Green, Red or Romain Lettuce 10/$10
    Fresh Green Onion 10/$10
    Microwave Sweet potatoes 110/$10

  • Cash Saver (You must add an additional 10% to the sale price)
    Ground Chuck 10 lb rolls $1.98/lb
    Bone-In Split Chicken Breast $.78/lb
    10 lb bag of Russet Potatoes  $1.80 ea
    Coke 2 liters $.88 ea
    3 lb Yellow Onion $.98
    Head Of Lettuce $.78
  • King Cash Saver (You must add 10% to all sale prices)
    Green grapes $1.15/lb
    Libby Green Beans. Sweet Peas or Corn Cans $.47 ($1/4 in 8/28/RP
    Farmland Bacon $2.95 ( $1/2 in 9/11/RP
    Pepsi Products 2 liters $.88
  • Hy-Vee 2 Day Sale Thursday 9/29 and Friday 9/30 only
    Boneless Skinless Chicken breast value pack $1.69/lb
    That’s Smart Sugar 4 lb $1.28 limit 1
    Hy_Vee 18 ct Large eggs $.99  limit 2
    Hy-Vee Ice Cream Squares $1.77
    Kraft Macaroni and Cheese $.77 limit 4
    Fritos and Cheetos 3/$5
    Banquet Meat Pies or Fruit pies 7 oz 4/$2
    Granny Smith Apples 3 lb bag $.88
    Hunts tomato sauce 8 oz 3’/$1
  • Hy-Vee Weekly Sales
    Hy-Vee canned Vegies $.88
    Pepsi 6 pk bottles 5/$10
    Hy-Vee Garden Salad $.69
    Hy-Vee Chicken Leg Quarters $.99/lb
    Tyson Chicken Drumsticks 3/$4
    Port Loin Chops 10/$10 with .10 off per gallon of gas wyb 10
    Nabisco Premium Saltine Crackers $.99 limit 1
    Hy-Vee cooking oil 48 oz $1.88 limit 1
    Pillsbury Classic Brownie Mix $.88 limit 1
    Rotel $.68 limit 1
    Vlastic Pickles 16-24 oz $1.49 limit 1
    Jonathan Apples 3 lb bag $.88 limit 1
    Keeble and Famous Amos cookies Buy One Get One FREE
    Hy-Vee white bread $.88
    Hot Pockets 5/$10
    Tombstone Pizza 3/$10
    Hy-Vee Waffles $1.77
    Hy-Vee Sloppy Joes $.78
  • Harter House
    Betty Crocker Cake mix
    General Mills Cereal *(select varieties) Printable HERE
    Ozark Break $.99
    Kraft Salad Dressing $1.50
    Best choice Shredded Cheese 8 oz $2/$3
    Totinos Party Pizza $.99
    Romaine Lettuce $.99
    Green Bell Peppers 2/$1
    Best Choice Sugar 4 lb $1.50
    Best Choice flour 5 lb $1.50
    Betty Crocker Icing $1.50
    Libby Canned Veggies $ .69
    Cabbage $.49
    Green Onion 2/$.89
  •  Aldi
    Ground Chuck ( in 5 lb rolls) $1.78/lb
    Red Grapes $.79 /lb   2 lb package is $1.58
    Gala Apples $.57/lb  3 lb bag is $1.69
    Cantaloupe $.99
    Baking Potatoes 5 lb bag $1.79
    Avocados $.79 ea
    Tomatoes  on the vine 24 oz package $1.29Save-A-Lot
    Russet Potatoes 5 lb bag $1.49 ea
    Family Sized Pork Sirloin Chops $1.49/lb

    I am hope everyone finds this helpful when planning their meals. I know that by planning ahead and getting the best price can save so much money. Again if you find something I missed that you feel is a great price please let me know. Helping you Get MORE 4 LESS.

    ” What are your favorite deals this week? Let me know in the comments!”